
Wygrzewanie się na słońcu i chłonięcie ciepła może brzmieć niebiańsko. Dzień na plaży może być relaksującym doświadczeniem, które może naładować Cię życiową energią. Ale jak każda dobra rzecz w życiu, ta również ma swoją cenę. Jeśli nie masz odpowiedniej ochrony, promienie słoneczne mogą spowodować uszkodzenie, poparzenie, a czasem nawet powstanie pęcherzy na skórze. Nie jest to już zbyt rajskie, prawda? Aby temu zapobiec, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które należy stosować w trakcie i po ekspozycji na słońce, aby zachować zdrową skórę.
Promieniowanie UV – dlaczego warto uważać?
Głównym zagrożeniem związanym z opalaniem się na słońcu jest ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe z dowolnego źródła powoduje starzenie się skóry. Może także powodować tzw. uszkodzenia spowodowane promieniowaniem słonecznym, a także prowadzić do raka skóry. Dlatego nie należy lekceważyć skutków opalania się na słońcu. Narażenie na promieniowanie ultrafioletowe może być także przyczyną wysypek i oparzeń słonecznych. Nie od dziś wiadomo, że promieniowanie ultrafioletowe może również powodować grzybicze zakażenia skóry i kontaktowe zapalenie skóry. Niezależnie od tego, czy opalasz się w naturalnym świetle słonecznym, czy w solarium, promieniowanie ultrafioletowe jest obecne w obu przypadkach, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Nadmierne opalanie może powodować choroby skóry, takie jak melazma, której charakterystyczną oznaką są brązowe plamy na twarzy, rogowacenie słoneczne i znamiona atypowe. Ponadto niektóre leki, w tym tabletki antykoncepcyjne, mogą zwiększać podatność skóry na oparzenia słoneczne. Dlatego osoby z istniejącymi chorobami skóry muszą zachować szczególną ostrożność podczas przebywania na słońcu.
Jak dbać o skórę po opalaniu?
Sól pochodząca z wody morskiej lub chlor z basenu mogą wzmocnić uszkodzenia spowodowane promieniami słonecznymi i sprawić, że Twoja skóra będzie bardzo odwodniona. Po długim dniu spędzonym na plaży najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojej skóry, jest oczyszczenie jej i ochłodzenie przyjemnym, zimnym prysznicem. Dzięki temu obniżysz temperaturę ciała i, miejmy nadzieję, ugasisz nieco pragnienie skóry. Pięć do dziesięciu minut powinno załatwić sprawę. Warto zawsze stosować tę metodę. Stosowanie kremu po opalaniu jest prawie tak samo ważne, jak stosowanie kremu przed opalaniem. Po gorącym dniu spędzonym na słońcu pomoże on skórze zatrzymać całą wilgoć, dzięki czemu odzyska ona miękkość i gładkość. Nawet jeśli podjąłeś wszelkie kroki, aby chronić i przygotować skórę na działanie promieni słonecznych, to i tak na Twojej skórze pozostały oparzenia i pęcherze. W takim przypadku łagodne kremy po opalaniu niewiele pomogą. Musisz zastosować balsamy przeznaczone specjalnie do skóry poparzonej słońcem. Należy starać się utrzymywać ją w chłodnym miejscu, nosić ubrania z naturalnych materiałów, takich jak jedwab i bawełna, oraz brać krótkie i częste zimne prysznice.